Sport

Snowboard

Snowboarding to sport zimowy, który polega na zjeżdżaniu z pokrytych śniegiem górskich zboczy, stojąc na desce przymocowanej do obu nóg snowboardzisty. Wykorzystuje się do tego specjalne buty, które przy pomocy wiązań są mocowane do deski. Rozwój snowboardingu został zainspirowany skateboardingiem, jazdą na sankach, surfingiem i jazdą na nartach. Został on opracowany w Stanach Zjednoczonych w latach 1960 do 1970 roku i stał się Zimowym Sportem Olimpijskim w 1998 roku.

Snowboard istnieje od 1920 roku, kiedy to chłopcy i mężczyźni przywiązywali sklejki lub deski z beczek do ich stóp korzystając ze sznurów oraz końskich wodzy w celu zjeżdżania w dół wzgórza. Nowoczesny snowboarding rozpoczął się w 1965 roku, kiedy to Sherman Poppen, inżynier w Muskegon w stanie Michigan, wynalazł zabawkę dla swojej córki, skręcając dwie narty razem i mocując linę do jednego końca tak by miała pewną kontrolę, kiedy stała na nich i szusowała w dół.

Od tamtej pory sport ten rozwija się coraz bardziej tworząc coraz mocniej zaawansowane style jazdy, jak np. Freeriding, Freestyle, Urban, Half Pipe czy Boardercross.

Dodaj komentarz