Podróże

Tyrol

Widoki niczym z bajki – ostre alpejskie szczyty, malownicze doliny i te wypieszczone stylowe domki, wykończone drewnem i pokryte spadzistymi dachami. Na pograniczu Niemiec, Włoch i Szwajcarii leży region z niezliczonymi trasami narciarskimi, który stał się rajem dla amatorów białego szaleństwa. Tyrol to trzecia pod względem wielkości prowincja Austrii – prawdziwy raj dla snowboardzistów i narciarzy. Zima zaczyna się tu już w październiku, a mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń i imprez przyciąga rzesze amatorów śnieżnego puchu.

Zalety regionu:

 • duży wybór nowoczesnych wyciągów,
 • doskonale utrzymane nartostrady i trasy biegowe,
 • zapierające dech w piersiach krajobrazy:
  • strome turnie, odludne doliny oraz nasłonecznione tarasy górskie,
  • malownicze wioski i miasteczka, które oczarowują turystów swoim kolorytem

W żadnym innym regionie Austrii nie znajdziesz tak wielu całorocznych terenów narciarskich jak w Tyrolu.

W Tyrolu znajdziesz 5 lodowców górskich:

 • Stubaier
 • Pitztaler
 • Ötztaler
 • Kaunertaler
 • Hintertuxer Gletscher

Gwarantują one radość z białego szaleństwa aż do późnej wiosny.

Wędrówki zimowe

Wędrówki już dawno przestały być formą aktywności ruchowej, kojarzoną jedynie z letnią porą. Także w okresie zimowym miłośnicy turystki pieszej znajdą dużą ilość dobrze utrzymanych tras pieszych. Wiodą one przez otulone białym puchem pejzaże, dziewicze łąki i lasy, prowadząc zawsze do wcześniej ustalonego celu. Podążając szlakiem, miłym przystankiem będzie ciepłe, alpejskie schronisko, w którym spróbować można tyrolskich specjałów. Spacer na ostrym, świeżym powietrzu wzmaga apetyt oraz przyprawia o dobre samopoczucie.

O dobre utrzymanie szlaków pieszych zimą dba służba drogowa, starając się aby każdy krok na wyprawie był bezpieczny. Osoby szukające spokoju przez aktywny wypoczynek w górach, z całą pewnością odkryją w Tyrolu wiele alternatywnych form wypoczynku!

Przykładowe zimowe wędrówki w Tyrolu:

 • Przez dolinę Kaiserbachtal, w Söll w regionie Wilder Kaiser: Szlak bardzo delikatnie wznosi się pod górkę, wiodąc w głąb doliny Kaiserbachtal. Nieliczne ostrzejsze podejścia powodują, że drogi powrotnej nie można pokonać zjeżdżając wygodnie na sankach. Jest to wyszukane miejsce dla miłośników pieszych wycieczek lubiących zimowe krajobrazy. Już sam widok niesamowitych formacji skalnych i pobliskich szczytów pasma Wilder Kaiser przyspiesza bicie serca. Celem wycieczki jest położona na wysokości 988 m. gospoda Griesner Alm, jednak już po przebyciu 2/3 drogi, można wypocząć w przytulnej alpejskiej chacie Fischbachalm. Od tego miejsca droga prowadzi bardziej ostro pod górę, lecz nie na tyle stromo, by stanowiła trudny do pokonania odcinek dla początkujących wędrowców.
 • Schronisko Lottenseehütte w Seefeld: Do baśniowego świata regionu Wildmoos, dojechać można samochodem, jadąc z miejscowości Seefeld w kierunku Neu-Leutasch. Na skrzyżowaniu na końcu miejscowości należy skręcić w lewo w dobrze oznakowaną drogę do gospody Wildmoosalm. Po przeciwnej stronie drogi mieści się parking, na którym należy zostawić samochód i z którego po 30 min marszu można dojść do lokalu. Gospoda Wildmoosalm czynna jest od połowy grudnia do końca marca i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów lubiących huczne zabawy. Osoby chętniej spędzające czas w ciszy, najlepiej pozostawią sanki obok zabudowań gospody i powędrują dalej do alpejskiej chaty Lottenseehütte. Aby do niej dotrzeć należy iść drogą leśną rozpoczynającą się na tyłach Wildmoosalm, minąć jezioro Wildmoossee, dalej drogą asfaltową w kierunku jeziora Lottensee, które zimową porą często bywa słabo widoczne. Gospodę jednak trudno przeoczyć, a atmosfera w niej panująca oraz serwowane przez gospodarzy potrawy to prawdziwa rozkosz. Lokal czynny jest przez całą zimę aż do świąt wielkanocnych.
 • Schronisko Höllensteinhütte, Lanserbach w dolinie Tuxertal: Wycieczka ta, to prawdziwa rozkosz dla smakoszy! Alpejska gospoda Höllensteinhütte już od lat wabi rzesze turystów regionalnymi przysmakami, i jak by tego było mało tuż obok niej znajduje się najwyżej położone muzeum regionalne w Tyrolu. Wycieczkę warto rozpocząć w malowniczej dolinie Zillertal. Po krótkiej przejażdżce samochodem, wiodącej w dalszej części doliną Tuxertal zatrzymujemy się na parkingu przy moście w wiosce Lanersbach. Już z dala widoczny jest szyld “Höllensteinhütte” wskazujący początek naszej trasy. Mijając kilka zakrętów kierujemy się w głąb doliny nieco pod górę. Ze względu na dogodne spadki drogę powrotną można miejscami wykorzystać jako tor saneczkowy. Stonowane oświetlenie, o które zadbano na prawie całej długości trasy, zachęca do jazdy na sankach i gwarantuje romantyczną atmosferę podczas wędrówki.

Dodaj komentarz