Podróże

Toskania

Zima w pełni. Temperatury za oknem nie porywają. Są jednak na mapie świata miejsca, których wspomnienie potrafi przywrócić uśmiech na twarzy. I chociaż tłumy turystów opuściły średniowieczne place, winnice, miasteczka i kurorty, to oczami wyobraźni w dalszym ciągu można poczuć prawdziwy smak Toskanii – tłoczenia oliwy, ostatnich winobrań, polowań na dziczyznę, zbierania grzybów i długich jesiennych biesiad w rodzinnych trattoriach w cieple wielkich kamiennych kominków.

Region Toskania, z włoska Toscana, swoją stolicę ma we Florencji. To region położony w centralnych Włoszech, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego, graniczący z Umbrią, Marche, Lacjum, Emilią Romanią oraz Ligurią. Teren Toskanii jest wyżynno-górzysty, niziny znajdują się jedynie na wybrzeżu i w dolinach. Krajobraz jest różnorodny, góry pokryte są drzewami iglastymi, na wzgórzach znajdują się gaje oliwne oraz malutkie miejscowości złożone z kilku gospodarstw. Historyczne miasta położone są na nizinach wewnątrz dolin i są bogate w zabytki. Przez teren regionu przechodzi łańcuch Apeninów oraz przepływa rzeka Arno.

Jesienią Toskania mieni się kolorami jak z palety malarza: siena, ochra, tycjan, ugier, umbra, tango. Do tego soczysty kolor trawy, głęboki odcień zimozielonych cyprysów, lazur nieba i widoczne w oddali białe Alpy. To nieczęste zjawisko, gdy z toskańskich winnic widać biel oddalonych o kilkaset kilometrów ośnieżonych gór.

Dodaj komentarz