Podróże

Praga Czeska

Stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Najpopularniejsze wśród turystów miasto środkowej Europy , tylko 2 godziny jazdy od naszej granicy . Przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasto starego kontynentu.

Praga kusi turystów swoimi atrakcjami przez cały rok. Zachwyca pod wieloma względami, zabytkowe budowle, piękna duża starówka, łatwa komunikacja, większość miejsc wartych obejrzenia znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Między innymi :

  • Stare Miasto
  • Rynek Staromiejski
  • Mała Strana
  • Most Karola
  • Złota Uliczka
  • Zamek Praski
  • Muzeum Narodowe

Most Karola , to najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w stolicy Czech, łączy pieszym traktem Stare Miasto z dzielnicą Mała Strana, która to z kolei jest uznana za najbardziej romantyczną dzielnicę położoną na lewym brzegu Wełtawy, u stóp praskiego zamku. Obfituje w piękne kamienice, uliczki i kościoły. Kluczowym punktem każdej wycieczki do Pragi jest zdecydowanie Rynek Staromiejski. Centralny punkt Starego Miasta , otaczają go wiekowe kamienice i kościoły. Od 1992 r. wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od rana do późnej nocy gromadzą się tutaj turyści i mieszkańcy miasta. A do tego liczne kawiarnie i restauracje które zapraszają nas aby skosztować regionalnych przysmaków.

Czym może nas zachwycić regionalna kuchnia czeska?! Czeski smak to zdecydowanie dobrze znane wszystkim knedliki, używane są jednak raczej jako dodatek do dania, niż danie samo w sobie. W kuchni czeskiej przeważa zdecydowanie wieprzowina i to najczęściej do niej dodatkiem są ziemniaki albo właśnie knedliki. Wspaniałym aromatem kuszą też wyśmienite zupy, najpopularniejsza to pikantna zupa z flaków wieprzowych oraz rozgrzewająca zupa czosnkowa z serem i grzankami. Co wybrać na deser? Knedliki robione z kaszy manny, ciasta drożdżowego lub twarogu – ovocné knedlíky – zdecydowanie są tu przysmakiem. Nadziewane owocami, smakują wybornie polane roztopionym masłem, posypane orzechami lub makiem. Czeskie jadło najlepiej smakuje w piwiarniach i gospodach, w których grzechem byłoby nie skosztowanie czeskiego piwa. Czechy to kraj piwoszy, a piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na tych ziemiach. Piwiarnie i winiarnie dostępne są w każdym zakątku Pragi, pozna znanymi powszechnie browarami, warto odwiedzić mniejsze, lokalne wytwórnie tego trunku. Za najlepsze uważane są piwa leżakowe jasne i ciemne pierwszego gatunku. Z innych, mocniejszych czeskich alkoholi trzeba spróbować Borovicki – trunku o smaku jagód jałowca, Becherovki – ziołowego likieru pochodzącego z uzdrowiska Karlowe Wary, i znanej w Polsce Slivovicy.

Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców. Warto również nieco zboczyć z obleganych typowych tras turystycznych. Idealną alternatywą jest zwiedzanie miasta rowerem, dostępne są na miejscu liczne wypożyczalnie sprzętu. Praga obfituje także w miejsca rozrywki dla całej rodziny. W północnej dzielnicy Troja znajduje się ogród zoologiczny o powierzchni 45 hektarów. W 2008 roku park uplasował się na siódmym miejscu światowej listy najlepszych ogrodów zoologicznych magazynu Forbes Traveler. Na terenie znajduje się między innymi pawilon puszczy indonezyjskiej, stanowiący niezwykłą atrakcje. Zoo otwarte jest przez cały rok. W tej samej dzielnicy warto zobaczyć ogród botaniczny o powierzchni 47 hektarów. Ogród położony jest na wysokiej skarpie nad Wełtawą, tuż obok niedawno odbudowanego Trojskiego Zamku.

Praga Czeska to świetny pomysł zarówno na weekend jak i dłuższy wypad. Dla dwojga i dla całej rodziny. Czas ją poznać!

Dodaj komentarz