Motoryzacja

Nowa Optima Sportswagon

Wzorowana na modelu studyjnym Kia Sportspace – pokazanym podczas salonu samochodowego w Genewie w ubiegłym roku – Optima Sportswagon jest, jak dotychczas, pierwszym kombi klasy średniej marki Kia. Jednocześnie – przestronna, jak na kombi przystało, bardzo praktyczna w codziennym użytkowaniu i elegancka Optima Sportswagon zasługuje na miano jednego z najładniejszych kombi w swojej klasie. Pod względem wymiarów zewnętrznych kombi zachowało długość i szerokość odmiany sedan (długość wynosi 4855 mm, szerokość – 1860 mm), i jest wyższe o jedynie 5 mm (wysokość wynosi 1470 mm).

Szerokie światła z tyłu wykonane w technologii LED i zachodzące aż na boki nadwozia, sporych rozmiarów owalna i wyraźnie widoczna końcówka układu wydechowego oraz tylny zderzak zintegrowany z dyfuzorem podkreślają usportowiony charakter Optimy Sportswagon. Sportowy wizerunek dopełniają 16- lub 18-calowe obręcze kół z lekkich stopów z oponami o niskim profilu.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Nowa Kia Optima kombi oferuje wysokiej jakości wykonanie i dobrej klasy materiały we wnętrzu, zaprojektowanym z myślą o ergonomicznej i komfortowej obsłudze. Niektóre elementy wyposażenia i systemy asystujące dostępne w Optimie Sportswagon wcześniej były stosowane wyłącznie w samochodach wyżej klasy.

Szeroka deska rozdzielcza z licznymi poziomymi liniami potęguje wrażenie przestronności wnętrza i – podobnie jak w Optimie sedan – jest wykonana z materiałów wysokiej jakości. Świadczą o niej nie tylko miękkie i miłe w dotyku tworzywa, tkaniny czy skóra, ale również precyzja wykonania i spasowania poszczególnych elementów deski rozdzielczej czy tapicerki drzwi. Wysoki poziom izolacji akustycznej kabiny pozwala cieszyć się ciszą we wnętrzu nie tylko podczas podróżowania autostradą ze stałą prędkością, ale także podczas jazdy drogami o gorszej nawierzchni.

Wszystkie elektroniczne systemy, poprawiające komfort i obsługę, dzięki którym Optima sedan zasługuje na miano jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie aut w klasie średniej, są dostępne również w Optimie Sportswagon.

Pierwsze kombi segmentu D w historii marki Kia jest wyposażone w nowoczesny, audio-wizualny system nawigacyjny (AVN) dostępny z 7- lub 8-calowym ekranem dotykowym. Cyfrowe radio DAB, już dostępne w wielu europejskich krajach, w pełni współpracuje z systemem AVN. Ponadto, Optima Sportswagon jest pierwszym modelem Kia, którego system multimedialny został przystosowany do współpracy z aplikacjami Android Auto™ i Apple CarPlay™. Pierwsza z nich umożliwia pełną integrację z pokładowym systemem multimedialnym urządzeń mobilnych z systemem Android 5.0 (Lollipop) i wyższym, natomiast druga – iPhone’ów serii 5 i nowszych. Obydwie aplikacje umożliwiają kierowcy głosową obsługę urządzenia mobilnego, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy i oczu od drogi.

Optima Sportswagon może być wyposażona w bezprzewodową ładowarkę o mocy 5W do ładowania urządzeń mobilnych. Ładowarka znajduje się na tunelu przy konsoli środkowej. Komunikat „wykryto urządzenie” informuje o tym, że kompatybilne z bezprzewodową ładowarką urządzenie zostało umieszczone w odpowiednim miejscu i rozpoczyna się ładowanie. Na zestawie wskaźników pojawia się informacja o stanie naładowania baterii. Przed opuszczeniem samochodu użytkownik jest ostrzegany o tym, że zostawił urządzenie w aucie. Bezprzewodowa ładowarka jest wyposażona w system, który zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem w trakcie używania.

Ponadto, w zależności od wersji wyposażenia, do nowej odmiany nadwoziowej Optimy Kia oferuje 2 porty USB do ładowania urządzeń przenośnych – po jednym w przedniej i tylnej części kabiny.

W zależności od rynku, Optima Sportswagon może być wyposażona w system Around View Monitor, który zapewnia widok dookoła auta. Dzięki obrazowi z 4 kamer na dotykowym ekranie jest wyświetlany widok auta z góry wraz z najbliższym otoczeniem, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie i parkowanie samochodem liczącym blisko 5 m długości. Smart Parking Assist System (SPAS) również jest oferowany. Dzięki niemu Optima Sportswagon automatycznie potrafi zaparkować nie tylko w miejscu równoległym do krawędzi jezdni, ale także w luce między autami zaparkowanymi prostopadle do krawężnika. Kierowca może liczyć na pomoc Optimy Sportswagon również podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego. W czasie jazdy nocą Optima Sportswagon także może asystować kierowcy dzięki systemowi Dynamic Bending Headlamps, który sprawia, że reflektory Optimy Sportswagon podążają za profilem drogi.

Nowa Optima Sportswagon zasługuje na miano najbardziej funkcjonalnej Optimy w historii. Zasługa w tym nie tylko pojemnego przedziału bagażowego, ale także przemyślanych rozwiązań ułatwiających zagospodarowanie przestrzeni w bagażniku. W porównaniu z przedziałem bagażowym Optimy sedan bagażnik Sportswagona znacząco urósł i ma pojemność 552 l (wg normy VDA).

Rozbudowany system podziału przestrzeni w bagażniku i zabezpieczenia przedmiotów przed przesuwaniem się sprawiają, że Optima Sportswagon jest bardziej praktycznym kombi niż wielu klasowych konkurentów. Bariera z elastyczną siatką znajdująca się za oparciem tylnej kanapy, przesuwane przegrody i szyny w podłodze bagażnika oraz płaska podłoga umożliwiają zabezpieczenie przedmiotów o różnych kształtach. Pakowanie bagażnika Optimy Sportswagon ułatwia również system Smart Power Tailgate, czyli elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, która otwiera się automatycznie, gdy kluczyk do auta zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie pokrywy bagażnika.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Dzielone w proporcji 40:20:40 i składane oparcie tylnej kanapy należy do wyposażenia seryjnego i zdecydowanie ułatwia transport długich przedmiotów. Gdy środkowa część oparcia zostanie złożona, Optimą Sportswagon wciąż wygodnie mogą podróżować cztery dorosłe osoby.

Zaletami nowej Optimy sedan są komfort podróżowania, stabilne zachowanie podczas jazdy z dużą prędkością i pewne prowadzenie. Zawieszenie Optimy Sportswagon zostało zaprojektowane tak, aby wersja kombi prowadziła się równie dobrze co sedan. Inżynierowie sporo czasu poświęcili na dopracowanie zawieszenia pod kątem jeszcze lepszego tłumienia nierówności na drogach o złej nawierzchni oraz jeszcze większej precyzji prowadzenia. Niezależne zawieszenie przednich i tylnych kół zostało na nowo zestrojone ze względu na nieco inny rozkład masy, której w Optimie Sportswagon nieco większy udział przypada na koła tylnej osi.

Optima kombi jest wyposażona w nowy rodzaj wspomagania układu kierowniczego z przekładnią zębatkową i z silnikiem elektrycznym zamocowanym bezpośrednio na listwie zębatej (R-MDPS). Ten rodzaj wspomagania układu kierowniczego seryjnie jest montowany w modelach sprzedawanych w Europie i napędzanych silnikiem 1.7 CRDi oraz w modelu GT Line z dwulitrową jednostką napędową T-GDI pod maską. Zamocowanie silnika wspomagania na listwie zębatej zamiast na kolumnie kierownicy sprawia, że wyczucie układu kierowniczego jest lepsze, a reakcje na komendy wydawane kierownicą – szybsze. Szczególnie daje się to zauważyć w okolicach centralnego położenia kierownicy. Optima Sportswagon wyposażona w układ R-MDPS należy do najbardziej zwinnych samochodów w swojej klasie.

Napędzana na przednie koła Optima Sportswagon będzie oferowana z trzema silnikami do wyboru, wszystkie spełniają normę emisji spalin Euro 6. Najsłabszą jednostką napędową jest turbodiesel 1.7 CRDi o mocy 141 KM, który – prawdopodobnie – będzie najczęściej wybierany przez klientów w Europie. Dwulitrowy, wolnossący silnik 2.0 CVVL osiąga moc 163 KM. Najmocniejsza i najbardziej sportowa z wyglądu odmiana Optimy kombin – 2.0 T-GDI GT Line – jest napędzana turbodoładowanym silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Optima w tej wersji oddaje kierowcy do dyspozycji 245 KM i 353 Nm, dostępne w przedziale już od 1350 obr/min do 4000 obr/min.

Standardowo, 1,7-litrowy turbodiesel współpracuje z 6-biegową przekładnią mechaniczną. Jako opcję będzie można wybrać nową, 7-stopniową skrzynię biegów z dwoma sprzęgłami, która zmienia przełożenia bardzo płynnie i szybko. Silnik 2.0 CVVL seryjnie współpracuje z 6-biegową przekładnią mechaniczną. Za dopłatą, do tego silnika można wybrać klasyczną automatyczną skrzynię biegów, również o sześciu przełożeniach. Najmocniejszy silnik Optimy Sportswagon standardowo współpracuje z 6-stopniową przekładnią automatyczną.

Dodaj komentarz