Motoryzacja

Koenigsegg Agera R

Jeżeli o jakimkolwiek aucie można powiedzieć „hiper” to bez wątpienia będzie to właśnie Koenigsegg Agera R. I to nie tylko przez niebotyczną cenę i kosmiczne osiągi. Jednym z wielu przykładów może być rama tego pojazdu, która została wykonana z aluminium oraz włókna węglowego i wraz ze zintegrowanym 80 l zbiornikiem paliwa waży zaledwie 70 kg. Do napędu użyto jednostki V8 90° 5,0 l (5032 cm³), 32V, DOHC Twin-turbo, generującą moc maksymalną 1115 KM.

fot. materiały prasowe / koenigsegg.com

Prawdopodobna prędkość maksymalna, podawana przez producenta wynosi 420 km/h, co czyni Agerę R jednym z najszybszych seryjnie produkowanych aut na ziemi. I jeżeli ten fakt nie robi na kimś wrażenia, to informacja o przyśpieszeniu wynoszącym 0-100 km/h: 2,9 sek. oraz 0-200 km/h: 7,5 sek. jest czymś co podnosi adrenalinę do granic możliwości. Dlatego też konstruktorzy postanowili pójść o krok dalej i zrobić coś co jednoznacznie postawi Agerę R na piedestale wśród konkurencyjnych aut – pobić nią rekord w przyśpieszaniu. Wynik Koenigsegg’a Agery R od 0-300 km/h wyniósł 14,53 sek. i trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

fot. materiały prasowe / koenigsegg.com

Jednak ten hipersamochód skonstruowany i zaprezentowany w 2011 r na Geneva Motor Show kryje w sobie również detale świadczące, że jest daleko w przodzie przed innymi „supersamochodami”. Sztywny dach wkłada się pod pokrywę z przodu, dzięki czemu Agera R jest jedynym samochodem tego typu na świecie z chowanym hardtopem. W poszyciu nadwozia wykorzystano kevlar. Na liście opcji jest dachowy boks na narty z zawartością – nartami sygnowanymi  przez markę Koenigsegg.

Twórca firmy, Christian von Koenigsegg, postanowił zbudować hipersamochód, gdy jako dziecko obejrzał norweską animowaną opowieść o majstrze, który za pieniądze bogatego szejka stworzył niezwykły pojazd. I bez ogródek możemy stwierdzić, że dotrzymał słowa – czego dobitnym potwierdzeniem jest właśnie Agera R.

Dodaj komentarz