Lifestyle

Folklor – dziedzictwo kultury narodowej

Architektura, sztuka i stroje ludowe, pieśni, przysłowia i legendy. A także niepowtarzalne rękodzieło artystyczne. FOLKLOR – część naszej polskiej tradycji i kultury zdobywająca coraz więcej sympatyków.

Folklor nie jest cechą jednolitą dla całego kraju, każdy region posiada inne cechy charakterystyczne.  Różnice najłatwiej dostrzec w gwarze, kuchni i strojach ludowych. Choć jeszcze nie tak dawno kultywowanie rodzimych tradycji wiązało się gównie ze świętami i regionalnymi uroczystościami, ostatnio można dostrzec na nowo modę i fascynację motywami kultury ludowej na co dzień.

Polska sztuka ludowa kojarzona z wiejską twórczością artystyczną jest ważnym filarem naszej kultury narodowej. Dawniej sztuka ludowa nie była dziedziną samodzielną, jej wytwory powstawały w konkretnym celu, według utrwalonych tradycją kanonów i prawideł; głównie z lokalnych surowców. Jedną z dziedzin sztuki ludowej było zdobnictwo. Sztuka zdobnicza upiększała życie mieszkańcom, czyniła najbliższe otoczenie piękniejszym – dodawała kolorytu życiu na wsi. Przedmioty rzemieślnicze i rękodzielnicze nie tylko pełniły funkcję użytkową, ale również zaspokajały potrzeby estetyczne. Duży wpływ na rozwój sztuki ludowej miała otaczająca artystów przyroda, system wartości, czy nawet stosunki społeczne. Kultura stanowiła punkt odniesienia. Łączyła społeczność, narzucając przy tym poglądy estetyczne i oceny. Dla każdej społeczności wykształcił się kanon piękna, który był zrozumiały dla wszystkich mieszkańców.

Najbardziej popularne i znane wszystkim są wzory Łowickie, kaszubskie i góralskie. Filcowe dodatki, naturalne tkaniny i przede wszystkim tradycyjne hafty, wzory ludowe i kolorowe kwiaty to najbardziej charakterystyczne elementy folkowe wykorzystywane ostatnio w modzie oraz dekoracji wnętrz. Dostępne na wielu przedmiotach codziennego użytku zachwycają swoim urokiem. Inspirują projektantów oraz twórców równie popularnego ostatnio handmade, ręcznie robionych przedmiotów, biżuterii , zabawek oraz ubrań z troską o wysoką jakość i właśnie oryginalne wzornictwo.

Z nie mniejszą lubością odkrywamy na nowo także tradycyjną kuchnie regionalną. Ciekawi nas bogactwo smaków potraw ze świeżych lokalnych składników oraz tradycyjne receptury . Dostrzegamy, że w polskiej kuchni regionalnej drzemie wiele różnorodnych i unikalnych smaków, których nie można skazać na zapomnienie. Zarówno korzenie kuchni mieszczańskiej jak i chłopskiej z niemałym wpływem sąsiadujących krajów zachwyca nasze podniebienia. Oczywiście różni się od siebie w zależności od regionu i dostępnych w nim lokalnych składników oraz potrzeb i możliwośći np. finansowych mieszkańców. I tak dzielimy polską kuchnię regionalna na kuchnie Podhala, małopolski, podlasia, mazowsza, kurpi, kujaw, Warmii i mazur, pojezierza pomorskiego , wielkopolski czy śląska. Każda z nich posiada swoje dobrze znane wszystkim przysmaki.

Piękno polskiego folkloru nie przemija, wręcz zdobywa coraz szerszą rzeszę fanów. Wciąż ciekawi i zachwyca.

Dodaj komentarz